Sevgili EGİAD’lılar,

Eminim ki, bugün 30.yılını idrak eden EGİAD’ımızın kuruluşunda imzası bulunan 47 arkadaşımızın o günkü hayalleri gerçekleşmiştir. Gerçekten bugün öyle kuvvetli, itibarlı ve sözü dinlenen bir sivil toplum örgütü olduk ki artık sadece gündemi takip etmiyor, gündemi yaratıyoruz. Bu itibarla tam 30yıl önce büyük hayallerle güçlü bir sivil toplum örgütü yaratmak için yola çıkan 47 değerli arkadaşımızın hayallerinin ne denli gerçekçi olduğunu görerek bu yolda öncülük yaptıkları için hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyor, ebediyete intikal eden arkadaşlarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum.

EGİAD’ın toplumdaki saygınlığı, 30.yılı aşan özverili çalışmalar, gündem yaratan projeler ve üyelerinin ekonomik, ticari ve sosyal alanda gösterdikleri başarılı faaliyetler ve tüm üyelerinin tam bir aidiyet duygusu içinde gönüllü ve içten çalışmalarından kaynaklanmaktadır.

Değerli Arkadaşlar ve Kardeşlerim,

EGİAD’ın çeşitli kurullarında görev yaptım. Ancak Parlamento ile İlişkiler Komisyon Başkanlığını icra ederken, arkadaşlarımızla birlikte yapmış olduğumuz bir etkinlik vardı ki bahsetmeden geçemeyeceğim. 1995-1996 yıllarıydı sanırım. Ankara’da tüm siyasi partilerin İzmir ve Ege Milletvekillerini, Bakanlarını, EGİAD olarak Büyük Ankara Oteli’nde bir araya getirerek İzmir ve Ege’nin problemlerini anlatan ve çözümlerini de ortaya koyan bir dosya sunarak tartışmıştık. Bu toplantı o güne kadar tüm partilerin milletvekillerini ve bakanlarını bir araya getiren ilk toplantıydı ve bunu da EGİAD başarmıştı.

EGİAD yönetimi görevine talip olurken arkadaşlarımla birlikte hedeflerimiz vardı. Daha güçlü ses veren, olabildiğince gündem yaratan bir EGİAD yaratmak; basın, odalar, diğer STK’lar, yerel yönetimler ve kamu kurumları ile iyi ilişkiler kurmak üzere yola çıktık. Odalar bana uzak değildi, çünkü zaten sanayinin içinden geliyorduk. Rahmetli babam İzmir Borsa Başkanlığı ve TOBB Genel Kurul Başkanlığı’nı uzun yıllar yapmış bir kişiydi. Yerel yönetimler keza uzak değildi. Çünkü rahmetli babam yine rahmetli Belediye Başkanı Osman Kibar’ın vekiliydi. Kamu kurumları da uzak değildi. Çünkü yıllarca siyaset yapmış, merkez ilçe başkanlığı ve il başkan vekilliği yapmış bir kişiydim. Bu bakımdan tüm kurum ve kuruluşlarla kurulacak iyi ilişkilerde tecrübelerimizden dolayı avantajlı olduğumuz için iddialıydık. Ankara’ya devlet erkanına yapılan ziyaretler, TÜGİK içinde aktif rol üstlenme, Sayın Süleyman Demirel’in konuk olduğu Ege Toplantısı başta olmak üzere katılım rekorları kıran toplantılar, İzmir Sanayici Dernekleri Platformu’nu kurmak ve ilk başkanlığını üstlenmek, federasyon ve konfederasyonların kuruluşuna öncülük etmek bu dönemde gururla ve onurla yaptığımız çalışmalar oldu. Tüm bunlar Cumhuriyet tarihinin en büyük krizlerinden birinin yaşandığı bir ortamda başarıldı.

Bu derneğe başkanlık gibi onurlu bir görev üstlenerek arkadaşlarımla birlikte iki yıl hizmet vermekten duyduğum gurur ve haz her şeyin üzerindedir. EGİAD’ın bundan sonraki süreçte de genç ve iyi yetişmiş üyeleri ile sivil toplum kuruluşları içinde seçkin konumunu daha da geliştireceğine inanıyor ve bu duygularla EGİAD’a her dönemde, her kademede emek eren değerli arkadaşlarıma içtenlikle teşekkür ediyorum.

30.yılımız kutlu olsun. Daha nice 230 yıllara, en iyi dileklerimle.

Ziya Beşe

6.Dönem Yönetim Kurulu Başkanı