Üye Olunan Kurum / Kuruluş Sayısı – Üyelik Yapıları

1. EGİFED Ege Genç İşadamları Dernekleri Federasyonu

EGİAD 2004 yılında kurulan EGİFED’ in kurucu üyesidir. EGİFED Ege Bölgesi’nde kurulu 7 Genç İşadamı Derneğinin çalışmalarında birlik ve uyumu sağlamak ve bölgede üst düzeyde bir yönetim kuruluşunu oluşturmak üzere bir araya gelmesi ile kurulmuştur. EGİAD 9. ve 10. dönem Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Elmasoğlu EGİFED Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

Üyelik yapısı

Akhisar Genç İşadamları Derneği
Balıkesir Genç İşadamları Derneği
Demirci Genç İşadamları Derneği
Ege Genç İş İnsanları Derneği
Manisa Genç İşadamları Derneği
Milas Genç İşadamları Derneği
Muğla Genç İşadamları Derneği
Nazilli Genç İşadamları Derneği

2. BASİFED Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu

EGİAD, 9 Eylül 2003 tarihinde Antalya’dan Çanakkale’ye Batı Anadolu’da 13 ili (Çanakkale- Balıkesir- Kütahya- Manisa-İzmir- Uşak- Afyon- Denizli- Aydın- Isparta- Burdur- Muğla- Antalya) kapsayan bir bölge içinde 16 derneğin güç birliği yaparak bir araya gelmesiyle İzmir’de kurulan federasyonun kurucu üyesidir.

Üyelik Yapısı

Afyon Sanayici İşadamları Derneği
Alanya Sanayici İşadamları Derneği
Antalya Sanayici İşadamları Derneği
İ.A.O.S.B. Sanayici İşadamları Derneği
Babadağlı Sanayici İşadamları Derneği
Balıkesir Sanayici İşadamları Derneği
Biga Sanayici İşadamları Derneği
Çan Sanayici İşadamları Derneği
Çanakkale Sanayici İşadamları Derneği
Denizli Sanayici Ve İşadamları Derneği
Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği
Ege Deri Sanayicileri Derneği
Ege Genç İş İnsanları Derneği
Ege Giyim Sanayicileri Derneği
Ege Otomotiv Derneği
Ege Sanayici İşadamları Derneği
İzmir Sanayici İşadamları Derneği
Karşıyaka Sanayici İşadamları Derneği
Manavgat Sanayici İşadamları Derneği

3. EGEV Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı

EGİAD, 1992 yılında kurulan EGEV’ in kurucu üyesidir. EGEV, Ege Bölgesi’nin ekonomik gelişmesini hızlandırmak için yurtiçi ve yurtdışı kurum ve kuruluşların ilgisini arttıracak tanıtım ve teşvik çalışmaları yapmak, bu konuda diğer kurum ve kuruluşlarca yürütülen çalışmalara yardımcı olmak, Ege’yi gelişmiş bir bölge haline getirmek, bölgeye dış ilişkilerin ve sermaye hareketlerinin yoğunlaştığı bir ortamda ekonomik canlılık kazandırmak amacıyla kurulmuştur.

EGEV’ in Afyon, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, Kütahya, İzmir, Manisa, Muğla, Uşak illerinin Vali, Belediye Başkanı, Rektör, Oda Başkanları, Sivil Toplum Örgüt Başkanları olmak üzere 152 Mütevellisi vardır.

4. İzmir Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu

EGİAD, İzmir ili ile ilgili Kalkınma, strateji ve planlarının hazırlanması ve bu alandaki her türlü faaliyetin desteklenmesi, İzmir’deki Kamu, Özel Sektör ve STK işbirliğinin desteklenmesi ve girişimciliğin özendirilmesi, iş ve yatırım alanlarının arttırılması ve benzeri amaçlarla 2006 yılında kurulan İzmir Kalkınma Ajansında Kalkınma Kurulu Üyesidir.

5. İzmir Başkanlar Kurulu

EGİAD İzmir merkezli oda, sivil toplum kurulu ve meslek örgütleri yönetim kurulu ve meclis başkanlarının katılımıyla 1995 yılında tesis edilen İzmir Başkanlar Kurulu’nda Yönetim Kurulu Başkanı ve Danışma Kurulu Başkanı düzeyinde temsil edilmektedir.

Ortaklıklar

1- İZQ Girişimcilik İnovasyon Danışmanlık Anonim Şirketi: EGİAD , girişimcilik ekosistemine katkıda bulunmak, inovasyonu desteklemek amacıyla kurulan İZQ Girişimcilik İnovasyon Danışmanlık A.Ş. Kurucu ortağıdır. İzmir Ticaret Odası, İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür Sanat İşleri Tic. A.Ş., EBSO, İzmir Ticaret Borsası, EİB, ESİAD, İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, firma ortakları arasındadır.

2- İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş.: EGİAD; Balçova Termal Turizm ve Özel Eğitim Öğretim İşletmeleri Ltd.Şti., İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Ünibel Özel Eğitim ve bilgi Teknolojileri San.ve Ltd.Şti, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, EBSO, İZTO, İTB, EİB Genel Sekreterliği, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Alataş Alaçatı İmar İnş.San.ve Tic.A.Ş., ESİAD, İZSİAD, Enda Enerji Holding A.Ş., Vestel Elektronik A.Ş., Konsan Bilgi ve Teknoloji Üretimi A.Ş., İzmir Teknopark Tic.A.Ş. ve Ege Teknoloji ve Başarı Vakfı ile birlikte; üniversiteler, araştırma kurum ve kuruluşları ile üretim sektörlerinin işbirliği sağlanarak, ülke sanayinin uluslararası rekabet edilebilir ve ihracata yönelik bir yapıya kavuşturulması maksadıyla; teknolojik bilgi üretmek, üründe ve üretim yöntemlerinde yenilik geliştirmek, ürün kalitesini veya standartlarını yükseltmek, verimliliğini arttırmak, üretim maliyetlerini düşürmek, teknolojik bilgiyi ticaretleştirmek vb. hedeflere ulaşmak için kurulan İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesinin ortakları arasındadır.