Değerli EGİAD’lı Arkadaşlarım,

Bu sene kuruluşumuzun otuzuncu yılını idrak ediyoruz. Otuz sene içinde neler oldu, neler yaptık, nerelerden bu günlere geldik anlatmakla bitmez. Bu uzun ve güzel sürece katkısı olan dernek kurucularına ve şimdiye kadar emeği geçen tüm çalışanlara, arkadaşlarıma, bizlere destek ve ümit veren tüm İzmirlilere huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum.

Fuar, Park Restoran’da gerçekleştirdiğimiz ilk kuruluş toplantımızdaki arzumu, beklentimi ve heyecanımı her düşündüğümde kalbim daha hızlı atmaya başlıyor. Pırıl pırıl arkadaşlarımla başlayan, bir elin nesi var iki elin sesi var felsefesiyle bu güne kadar gelen yeni ve genç bir oluşum. Ufak bir ofisten, Çakal Burnu’ndaki yerimize, oradan da Derneğimizin mülkü olan Alsancak’taki merkezimize geçmemiz bile otuz yılda yapılan çok büyük bir fiziki aksiyondur. Otuz yıllık sürede kat ettiğimiz mesafenin aynası da kuruluşumuzun şimdiki üye sayısı, bütçemiz, çalışma komisyonlarımız ve aksiyonlarımızdır. Bunları grafiklere döktüğümüzde hep yukarı doğru giden bir eğrinin görüleceği çok açıktır.

Geçen otuz senede, Derneğime bağımı hiç azaltmadım. Yeni arkadaşlar, yeni yönetim kurulları, yeni başkanlara elimden geldiği kadar destek vermeye gayret ettim. Otuz sene içinde, gözlemlediğim diğer ve bence çok önemli bir noktayı da Sizlerle paylaşmak isterim. Aktif üyelikleri sona eren arkadaşlarım, derneğimizdeki tam aktif olmasa da bağlarını koparmadılar. Hatta, ilişkilerini sıcak tutmak için kısmen bazı faaliyetler girişiminde de bulundular. Yönetimler aktif üyelerine sahip çıkarken, aktif olmayan üyelerine de yakınen temas içinde bulundu. EGİAD misyonu gereği faal üye ve aktif olmayan üyeye götürdüğü hizmeti hiç eksiltmedi.

Yani; EGİAD otuz sene de ;

Ata biner atasını unutur 

At’tan iner atı unutur “ 

demedi, köklerine hep sahip çıktı .  Başarı burdaydı.

Dikkat ederseniz, Japonya, Güney Kore, Vietnam, Çin gibi ülkelerin sanayideki başarıları, yukarıdaki sözlerin tam tersini yaptığı içindir. EGİAD’ın senelerce bu misyonunu devam ettireceğine yürekten inanıyorum.

Gelecek otuz senede en büyük arzum, Doğu veya Güneydoğu Anadolu’da aynen Urla’da başarıyla yaptığımız İlk Öğretim Okulunun yapılması, nihayetinde Cennet Vatanımızın en batısından, en doğusuna köprü kurarak EGİAD ‘ın Memleketimizdeki varlığını bir daha göstermesidir.

EGİAD’lıları sevgi, saygı ve muhabbetle selamlar, mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

UĞUR BARKAN

5.Dönem Yönetim Kurulu Başkanı