OKULUMUZ 30. YAŞINDA

“Yaşasın Okulumuz…”

Diye başlamışım EGİAD’ımızın 25. Yıl Kitabı’ndaki yazıma ve şöyle devam etmişim;

EGİAD için kullanmayı sevdiğim tanımlamalardan benim için en anlamlısı;  EGİAD’ın bir  “OKUL” olduğu… 

Şöyle bir hayal edin: 

Öyle bir okul ki, daha üyesi bile değilken, yaptığı eğitimlere, gerçekleştirdiği faaliyetlere katılım hakkı veriyor ve size bir şeyler kazandırmaya, öğretmeye başlıyor. 

Ardından üyelik süreci geliyor. Ve tabii ki ileri öğrenme süreci de. 

Eğer gerçekten gelişime istekli, azimli ve fedakar iseniz bu öğrenme süreci basamak basamak ilerliyor. Her basamak size yeni deneyimler, yeni öğretiler sunuyor. 

Sadece bir üye iken kazandığınız bilgiler ve tecrübeler gün gelip bir komisyona dahil olduğunuzda toplantı süreçleri ve faaliyetlerle zenginleşiyor. 

Hele bir de yönetim gruplarında yer alıyor, aktif olarak yönetim süreçlerine dahil oluyorsanız öğrenim yelpazeniz daha da genişliyor. 

Bu anlamda üyesine hep cömert davranıyor, çalışanın ve fedakarlık yapanın yükselmesine imkan tanıyor, gelişimine katkı sağlayacak mecralar sunuyor. 

Komisyon başkanlığı, yönetim kurulu üyeliği, danışma kurulu görevi, dernek başkanlığı derken öğrendiğiniz ve tecrübe edindiğiniz konular ve sorumluluklar o kadar çoğalıyor ki,  bunları başka bir ortamda edinmek neredeyse imkansız. 

Bu okulun öğretileri sadece dernekle de sınırlı değil. Dernek dışı aldığınız görev ve sorumluluklar size İzmir’de, Ege Bölgesinde, Türkiye’de ve hatta uluslararası arenada faaliyet ve toplantılara katılma, tecrübe edinme, şehrinize, bölgenize ve ülkenize yararlı olabilme imkanlarını sunuyor. 

Kendinizi kah şehrinizle ilgili önemli kararların alındığı bir toplantıda konuşma yaparken, kah ülkeye hediye edilen bir okul binasının detaylarını konuşurken, kah ülke yönetiminin en üst düzeyindekilerinin makamında iş dünyasının konulara bakış açısını ifade ederken,  kah ihtiyaç sahiplerine hazırladığınız yardım torbalarını doldururken, kah dünyanın uzak bir köşesinde şehrinizi tanıtırken, kah yurtdışı bir toplantıda Türkiye’yi temsil ederken bulabiliyorsunuz. 

Kişisel gelişiminiz, dünyaya bakışınız, meseleleri ele alışınız, sorunlarla baş edebilme gücünüz, sosyal sorumluluk bilinciniz, kurumsal kabiliyetiniz, yöneticilik özelliğiniz, organizasyon yeteneğiniz, liderlik vasfınız yine bu okulun her bir basamağında daha üst seviyeye çıkıyor. 

Birlik olma, ihtiyacınız anında yürekten destek görme, iyiyi kötüyü ayırabilme, insanları tanıma, iç yüzleri görebilme ve her şeyden önemlisi paha biçilmez dostluklar edinme şansı ise bu okulun size verdiği en kıymetli hediye. 

Ve tüm bunlara tek bir kimlikle sahip oluyorsunuz, EGİAD üyeliği. 

İşte bu yüzden EGİAD’ı bir okul olarak tanımlıyor ve bu okula dahil olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Daha kurulduğu yıllarda takip edip faaliyetlerine katılmaya başladığım derneğimizde, gün gelip üye olduktan sonra, yukarıda saydığım tüm basamaklarında yer alma imkanı bulduğum için büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. Eminim tüm üye arkadaşlarım da aynı duyguları paylaşıyorlardır. “

Aradan geçen 5 yılın ardından bu düşüncelerimin artarak devam ettiğini hissetmek çok mutluluk verici. Geçen sürede, artık bir “fahri üye” statüsüne geçsem de, bu okuldan öğrendiklerimin sürmesinden, dostlukların artarak devam etmesinden, yeni arkadaşlar, projeler ve faaliyetler edinmekten büyük keyif alıyorum. Görüyorum ki,  göreve gelen tüm arkadaşlarımız bir önceki dönemin faaliyetlerinin üzerine daha da iyilerini yapmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Aramıza yeni katılan üyeler ve yeni projeler derneğimize taze güç veriyor.

Eminim bu dinamik yapı hem üyelerimize hem de temasta olduğumuz tüm taraflara ve etki alanlarımıza katkı sağlıyordur. Bu bizler için önemli bir gurur vesilesi olmaya devam edecektir. Aynı zamanda toplumda artan itibarımıza ve sağladığımız faydaya da etki edecektir ki, bunun yeni üyelerle, yeni projelerle büyümemizi sağlayacağına inanıyor, böylece güçlenen derneğimizi gururla izlemeye devam etmeyi diliyorum.

Sadece 2020 yılında yaşadıklarımız bile, pandemi, ekonomi, deprem, afet derken yerel ve global açıdan örgütlü toplum olmanın, birlikte hareket edebilmenin ve bir çatı altında dayanışabilmenin önemini bizlere bir kez daha gösterdi. En sıkıntılı anlarımızda, yüzyüze olmasa da sanal ortamda bile birbirimizi görebilmek, seslerimizi duymak bizleri rahatlattı ve moral verdi. Geleceğin dünyasında bu morale daha çok ihtiyacımızın olduğu ve birlikte hareket ederek güçlüklerin üstesinden gelebilme zarureti bu denli aşikarken, EGİAD üyeliğimizin bizler için hep tutunacak bir dal olacağını düşünüyorum.

Bu vesile ile EGİAD’ımızın 30. yılını kutluyor, bu güne dek üye olmuş, EGİAD’ın kuruluşuna imza atanlardan başlamak üzere, ilk dönemden bu döneme dek, yönetimlerinde başkanlık yapmış, danışma ve yönetim kurullarında görev almış, yönetim sorumlulukları üstlenmiş, diğer kurul ve komisyonlarında çalışmış, dernek merkezinde görev yapmış, faaliyetlerimizde işbirliği yapmış ve organizasyonlarımıza dahil olmuş, dolayısıyla derneğimize, şehrimize, bölgemize ve ülkemize katkı koymuş, kısaca EGİAD adına taş üstüne taş koymuş herkese şükranlarımı sunuyorum.

EGİAD Okulu öğrencileri olarak, alınan görev ve ünvanlar ne olursa olsun, bir gün gelip fahri üyeler bile olsak, bizlere baki kalan, derneğimizin başarılarının haklı gururu, edinimlerimizin mutluluğu ve unutulmaz arkadaşlıklar ile ebedi dostlukların tarifsiz keyfi olacaktır. Tüm üye arkadaşlarımın tıpkı benim gibi bu keyfi yaşamasını gönülden temenni ederim. Ne mutlu EGİAD’lılara, EGİAD severlere…

Saygı ve Sevgilerimle Nice Otuz Yıllara…

Temel Aycan Şen

11.Dönem Yönetim Kurulu Başkanı