Değerli EGİAD Dostları ,

Dernek merkezinden gelen mesajda derneğimizin 30.yılı dolayısıyla hazırlanacak yayın için yazı talep ediliyordu. Aklıma gelen ilk şey 30 yılın ne denli çabuk geçtiği oldu. Anılarımı düşündüğümde ise  EGİAD’lı günlerimin hayatımda ne kadar büyük bir yer kapladığını gördüm.

Zaman  öylesine bir kavram ki, insana kimi zaman çok hızlı gittiği, kimi zamanda çok ağır ilerlediği hissini yaşatır. Bunu belirleyen şey ise  o zaman dilimi içinde yaptığın, yaşadığın şeylerin  sana hissettirdiği duygulardır. İşte bu duygularla  bugün   EGİAD içinde geçen yıllarıma baktığımda  onur, huzur, mutluluk,  başarı, dostluk, kardeşlik, dayanışma, mücadele gibi pek çok duygu ile dolu olduklarını görüyorum.

İnsanın, inandığı şeyler uğruna, inandığı ve güvendiği kişiler ile bir yol yürümesinin  hayatta ne denli değerli olduğunu bir kez daha anlıyorum. EGİAD’taki Fatih Dalan’ın öyküsüne şöyle bir baktığımda, Kıymetli Yılmaz Men Başkanımın karşısına çıktığım günün heyecanını, üye olurken, komisyonlarda görev alırken hissettiğim gururu, genel kurullarda oy verme bölümünde hissettiğim sorumluluğu bugün yine yaşıyorum.

Kıymetli Ziya Beşe Başkanımın döneminde daha 29 yaşındayken Başkan Vekili olarak bana verilen sorumluluğun değerini ve anlamını hiç unutmadım.

Böylesine seçkin ve özel bir toplulukta bana iki dönem Başkanlık görevinin verilmesini yaşamımın en değerli sorumluluklarından ve en büyük onurlarından biri olarak görüyorum.  Hele ikinci kez Başkan Adayı olduğumda tek liste ile seçime gidip 286 oy alarak seçilmemiz sonrasında, arkadaşlarımın “Sen EGİAD’a lazımsın” diyerek omzuma dokunmalarımın bana verdiği büyük onurun ve o denli büyük sorumluluğun ağırlığını bugün hala taptaze hissediyorum.

Dostlarımla, arkadaşlarımla, kardeşlerimle çok kıymetli büyüklerim ile yapılan faaliyetlerin, çalışmaların, seyahatlerin, toplantıların, ziyaretlerin, eğitimlerin İzmir’in ve bölgenin geleceğine verdiği katkıyı görüyorum. Bu katkının bir başka boyutu da, benim kişisel birikimime de eklenen birbirinden değerli bilgi, tecrübe ve dostluklardır.

Yıllardır başarı ile sürdürülen “YARIN” dergimizin  ilk yayın komitesi toplantısında basının değerli temsilcileri ile beraber iken hissettiğimiz acemiliği, çekingenliği bugün gülümseyerek  hatırlıyorum.

Bunları düşündükçe hislerim daha derinlere inip, anıları bana biraz daha yakınlaştırıyor. Urla’da gerçekleştirdiğimiz İlköğretim okulu projesinin gönüllerimize girdiği uçak yolculuğunda bu fikir ile  bizi kucaklayan heyecan, bugün beni yeniden sarıyor.

Tüm Genç İş İnsanlarını bir çatı altında toplayarak, ulusal bir yapı haline getirmek için Bölgesel Federasyon ve Ulusal Konfederasyon kurulması için yollara düştüğümüzde,  Ankara başta olmak üzere Anadolu kentlerindeki dostlarımıza yaptığımız ziyaretlerde hissettiğimiz o sıcaklığı,  birlikte olmanın verdiği güven duygusunu unutmak mümkün değil.

Hele, şu an kullandığımız dernek merkezimizi satın almayı konuştuğumuz  günlerde, geceler boyu bitmeyen hesapları, kaynak bulmak için çalışmalarımızı, paylaştığımız sorumluluk ve yükleri o günkü heyecan ve stresi ile hatırlamaya devam  edeceğim.

Günü geldiğinde çok değerli dostum Sayın Cemal Elmasoğlu ile gerçekleştirdiğimiz bayrak değişimi sonrasında içimde duyduğum emaneti en iyi biçimde, en ehil ele teslim etmenin huzuru yanında  “başkanlık bitti ama geçmiş dönemler başkanı ve bir ağabey olarak EGİAD camiasına karşı sorumlulukların devam ediyor “ duygusu  aynen duruyor.

Bizler çok şanslıyız. EGİAD çatısı altında birbirinden değerli,  bilgili,  saygın, üretken insanlarla bir arada olma, birlikte çalışma şansı elde ettik. Görev yaptığım dönemlerde Danışma Kurullarında Başkanlık yapan Sayın Şinasi Ertan,  Sayın Uğur Yüce ve Sayın Kemal Çolakoğlu’ndan çok şeyler öğrendik. Onların bizlere aktardığı bilgi ve tecrübeler bize hep yol gösterdi. Aynı zamanda  onların desteği ve yönlendirmeleri ile EGİAD bölgesel ve ulusal bir yapı olma yolunda merdivenleri  çok hızlı tırmandı. Onların odalardaki ve sivil toplum örgütlerindeki  varlığı ve gücü bizi daima olumlu yönde etkiledi. Bugün sonsuzluğa teslim ettiğimiz büyüklerimizi rahmet ile anarken, bizimle olan büyüklerimize de sağlıklı nice güzel yıllar diliyorum.

Danışma Kurulumuza Başkanlık yapan Sayın Ender Yorgancılar ve Sayın Mahmut Özgener gibi değerli kişilerin de Başkanlık görevi yaptıkları odalar ile  EGİAD’a verdikleri manevi desteği şükranla  anıyorum. Onların varlığı gücümüze, güç katmaktadır.

30 yılın ardından bugüne baktığımızda, 30 yıl önce hayalleri, hedefleri ve inançları olan 47 kişinin temeline ilk harcı koyduğu bu yapının gerçekleştirdiklerinin, tüm Sivil Toplum Kuruluşlarına bir başarı hikayesi olarak sunulabilecek değerde olduğunu görmek çok güzel.

30 yılın başarısının ölçütü EGİAD’ın vizyon, misyon ve değerleri ile yapılanların arasındaki bütünlüktür. Bugün EGİAD, vizyonunda tarif edildiği gibi “Ekonomik ve sosyal yaşamın tüm alanlarında sürdürülebilir ve üstün değer yaratan lider sivil toplum kuruluşu olmuş mudur? “   sorusuna cevabım “EVET” dir.

Misyonunda tarif edildiği gibi, “Sosyal sorumluluk bilinci ve paydaşlarının katkıları ile Türkiye’nin toplumsal rekabet gücünü artırmış mıdır?” sorusuna da cevabım  “EVET”dir.

Bunları başarırken Atatürk’ün çizdiği yolda ilerleyen, gençlere emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni  koruyan,  bireyin üstünlüğüne inanan ve  katılımcı yönetim anlayışı içinde  Birleşmiş   Milletler  Küresel İlkeler sözleşmesine uygun hareket eden bir dernek midir? derseniz yine cevabım gönül dolusu bir “EVET”tir.

Bugün EGİAD dendiğinde şahsi kartvizitlerin bile önüne geçen bir değer, üyeler arası iletişim ve dayanışmanın en üst seviyede yaşandığı bir yuva, tecrübe, bilgi, çalışma azmi ve enerjinin birleştiği bir kaynak,  içimizdeki  şehrimize, bölgemize ve ülkemize karşı  duyduğumuz sorumluluk bilincinin bir yansıması, yaptıkları ile geçmişine onurla bakılan, yapacakları ile gelecek için güven ve umut aşılayan  yapı akla geliyorsa, bugüne kadar gidilen yol doğrudur. Bundan sonra gidilecek yol da, geçmişi ile aynı çizgide olacaktır. EGİAD’ın değerleri dünden bu güne bu değerleri yaratan, yaşatan ve  koruyan kişiler olarak bizlerin kırmızı çizgileridir.

Bu inancı EGİAD’a üye olan, görev yapan herkesin yüreğinde taşıdığından hiçbir zaman şüphe duymadım.  Bundan sonra bu aileye katılacak olan her kişinin de bu değerleri anlayıp, benimseyip, uygulayacağından da eminim.

Bugün EGİAD çatısı altında Fatih Dalan’ın adı anılıyorsa, hep beraber başardığımız işler ve yaptıklarımız takdir ediliyorsa,  ne mutlu bana. Tüm dileğim, bu çatı altında olan herkesin günü gelip, yaşları ilerlediğinde bu duyguları hissedebilmesidir.

EGİAD’ın bu yürüyüşünün daha nice 30 yıllarda sürmesi temennisi ile herkese sevgi ve saygılarımı sunarım.

Fatih DALAN

7. ve 8. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı