1989 yılı Eylül Ayı idi.

Bir genç işadamları derneği kurmayı düşünüyordum ve kafamda bir sürü fikirler ve bilgiler vardı. Bülent Şenocak kardeşime bu fikri söylediğimde sağ olsun hemen kolları sıvadı ve derneğimizi kurmak için faaliyete 9 kişi ile başladık. Daha sonra bu dokuz kişi tanıdık, eş, dost kimse her kesime haber saldık, Ege Genç İşadamları Derneği’ni kuruyoruz diye. Ve 47 kişi ile Mart 1990 EGİAD’ımızı kurduk. Kurucu Başkan Yardımcılığı ve 1. Dönem Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendim. 1994-96 yılları benim derneğin başkanlığını üstlendiğim dönem oldu. Sanırım 13 Ege Toplantısı ile bir dönemdeki en fazla Ege toplantısı bizim dönemimizde oldu.

Devlet kurumları ile hem Türkiye’de hem de İzmir’de çok güçlü ilişkiler kurduk. Benzer sivil toplum kuruluşları ile ortak toplantılar yaptık, ciddi ses getirdik.1994/96 yılları TÜGİK (Türkiye Genç İşadamları Vakfı çalışmaları için kolları sıvadık ve TÜGİK  2. Dönem Başkanlığı yaptım. 34 dernek bana bağlı idi. Yönetim Kurulumda Malatya Genç İşadamları Derneği Başkanı Sn. Ahmet Çalık,

Gaziantep Genç İşadamları Derneği Başkanı Sn.Adil Konukoglu gibi Türkiye’nin en iyi sanayicileri ile iki yıl çok keyifli dönem geçirdik ve ciddi toplantılar yaptık. Hepimiz bölgelerimiz için çalıştık.

Hatta bir Denizli toplantımız var. Başbakan Tansu Çiller hükümetinin Başbakan Yardımcısı Ufuk Söylemez idi. Ufuk Bey, yapılan eleştiriler karşısında çok hiddetlendi ama yönetimimiz o kadar güçlü idi ki, Ufuk Bey’in hiddetli karşılık vermesi üzerine orada hemen diğer dernek başkanlarım ile birlikte deklarasyon hazırladık. Ufuk Bey birkaç saat sonra bizden özür diledi, yaptığının hata olduğunu söyledi, iş tatlıya bağlandı.

Bunun gibi çok güzel anılarım var. Yine, Gaziantep Genç İşadamları Derneği’nin (GAGİAD) üstlendiği, 34 derneğe ev sahipliği yaptığı toplantı hem dernekler arası iletişim kurmamızda hem de sosyal olarak derneklerin birbirini tanıması anlamında çok iyi bir toplantı oldu. EGİAD olarak Cumhurbaşkanı Sn. Süleyman Demirel’in davetiyle Çankaya’ya yapılan ziyaretlerin yanı sıra iki Ankara bir İzmir toplantısı olmak üzere üç toplantı yaptık. Derneğimizin gücünün ve yön verici olduğunun göstergesi idi bu toplantılar. Şimdi bakıyorum ve gurur duyuyorum.

30 yıl dile kolay…

Ben son olarak şunları ifade etmek istiyorum.

Derneğimizin 30 yılında emeği geçen bütün yönetim kurullarına ve tabii başkanlara teşekkür ediyorum.

İyi ki kurmuşuz ve siz genç arkadaşlarım iyi ki varsınız.

Alpan Veryeri

3. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı