Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, çeşitli açılış ve toplantılar için geldiği İzmir’de Ege Genç İşadamları Derneği’nin (EGİAD) 75. Ege Toplantısı’na katıldı. Çankaya’daki Karaca Kültür Merkezi’ndeki toplantının açılış konuşmasını yapan EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, İzmir’e gelecekte rekabetçi bir kent kimliği kazandıracak adımların mutlaka atılması gerektiğini söyledi. Dünya gerçeklerinin göz önüne alınarak sektörel stratejilere yönelmek gerektiğini kaydeden Başkan İlter, “Bu sektörlerin kent ekonomisine ve ulusal ekonomiye katkı sağlaması için sadece yerli yatırımcıların değil, aynı zamanda yabancı yatırımcıların da cezbedilmesi şart. Sürdürülebilir bir kentsel gelişim için devlet, yerel yönetimler, meslek kuruluşları ve sivil toplumun birlikte, ortak akıl oluşturarak cazibeli bir ortamın yaratılması gerekmekte. Ulusal ve bölgesel kalkınma, İzmir’e yeni yatırımlar çekilmesi, girişimcilik, gençlerin iş hayatına ilişkin kapasitesinin geliştirilmesi bu cazibeyi daha da arttıracaktır” dedi.

EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Şükrü Ünlütürk ise yaptığı konuşmada, geçtiğimiz yıl hazırlanan Türkiye Rekabet Endeksi Raporu’na dikkat çekti. Ünlütürk, “İzmir’in rekabet gücünde İstanbul’la arasındaki orana bakıldığında rekabet gücünde İstanbul’un arayı açtığı görülüyor. İzmir, fiziki altyapısı endeksinde ise en kötü konumda” diye konuştu.

İzmir Limanı ve Körfez Rehabiltasyonu Projesi için ‘Ben kendimi bildim bileli bu proje konuşuluyor’ diyen Ünlütürk konuşmasını şöyle sürdürdü: “Limanın iyileştirilmesi için 2011 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD Genel Müdürlüğü tarafından bir proje başlatıldı. Projenin 6.5 senede bitirilmesi planlanıyordu ama hala devam ediyor. Yeni nesil gemilerin limana yanaşması için yapılması gereken işler var. Özetle; İzmir bir liman kentidir ama bugünkü tabloya göre biz liman kenti olmaktan uzaklaşıyoruz. Biran önce buna önlem alınması gerek. İzmir’in limanla olan bağı kesinlikle kaybedilmemeli. Liman Varlık Fonu’na devredildiği için çalışmalar yürümüyor. Bu konuda sizin desteğinize, katkınıza çok ihtiyacımız var.”

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise, İzmir’in kendileri için bambaşka bir anlama sahip olduğunu vurguladı. Elvan, “Bazı şehirler vardır ki, varlıkları o şehrin ifade ettiği anlamdan daha büyüktür. İzmir sadece İzmir veya Ege demek değil; aksine pek çok özelliğiyle Türkiye demektir. Hükümet olarak biz de İzmir’in üzerine titriyoruz. Başbakanımız da İzmir yatırımlarının planlanmasından, uygulanmasına ve takibine kadar hep işin başında olmuştur. İzmir’in kalkınması, gelişmesi demek; Türkiye’nin gelişmesi ve kalkınmasıdır” ifadelerini kullandı. Rekabetin olmadığı bir ortamda gelişme ve kalkınmanın olmayacağını kaydeden Bakan Elvan, İzmir’in cazibe merkezi yapılmasını isteyen EGİAD Başkanı Buğra İlter’e yanıt verdi. Kenti cazip hale getirmek için her zaman rekabetin arkasında durmak gerektiğini vurgulayan Lütfi Elvan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Burada dikkat etmemiz gereken husus ise bölgelerimizin, illerimizin mukayeseli üstünlüğüdür. İzmir’in üstünlükleri bilinirse, hangi alanlarda çalışılırsa bu kenti daha hızlı büyütebileceğimize karar verebiliriz. Kentlerin rekabetçiliği açısından İzmir’in fiziki altyapısına baktığımızda; bu kente son 14-15 yılda 40 milyar liralık kamu yatırımı yaptığımız görüyoruz. Ama bu yeterli değil. İzmir’in gerçek anlamda bir liman, sanayi ve lojistik şehri olması için önemli projelerimizi sürdürüyoruz. İstanbul-İzmir Otoyolu, Çanakkale Köprüsü, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Treni, Çandarlı Limanı ve İzmir-Çandarlı Otoyolu projelerimiz devam ediyor. İşte bunların tümü bittiğinde İzmir tam anlamıyla bir cazibe merkezi olacak.”