30 YAŞINDAKİ YAŞLANMAYAN GENÇ

30 yıl önce,  Kültürpark Tenis Kulübü Başkanlığı görevini yürütürken, değerli kardeşim, sevgili dostum, daha sonra EGİAD’ın  kurucu başkanı olan,   Bülent Şenocak yanıma gelerek “Kemal Ağabey, bizler  Genç İşadamları Derneği kuruyoruz seni de üye yapalım” dedi.

Bu çok hoş bir davet olsa da, düşündüğümde 40 yaşıma gelmiştim . Diğer yandan, o dönemdeki hedeflerim arasında Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO ) içinde  uzun yıllar görev almak da vardı. Cevap olarak ise “Sevgili Bülent, ben bu iş için biraz geç kaldım, beni affedin ama çıktığınız bu yolda her türlü desteğim sizinle” diyerek, affımı istedim. Ancak , bu iki nedenle çok istememe rağmen resmi kurucuları arasında yer almasam da , benim de EGİAD yolculuğum o günlerde başlamış oldu.

EGİAD’ın kuruluş harcı  büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk ulusuna en büyük armağanı  olan ve gençlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin değerleri ile karılmıştır. Bu değerlere kurulduğu ilk günden bugüne sımsıkı sarılmış, ülkemizdeki ve bölgemizdeki en güçlü koruyucularından biri olmuştur.

EGİAD kurulması ile birlikte çok kısa sürede İzmir İş Dünyasının sempati ve ilgisini kazandı.  Oluşan bu sinerji, çok başarılı işlerin yapılmasına da vesile olmuştur.

Her gelen başkan ve yönetimi, kendisinden önceki başkanların ve yönetimlerin bıraktıkları yerden hizmeti alıp, daha üst seviyelere götürmek için inanç ve gayretle çalıştılar.

EGİAD’ta görev almak bir bayrak yarışı mantığı içinde değerlendirildi.  Bu nedenle EGİAD içinde sadece hizmet için  mücadele verilmesi sağlandı.

EGİAD’ın yakaladığı toplumsal destek, organizasyon ve iş yapma hususundaki yetenekleri derneği çok kısa sürede sadece İzmir’in değil, Ege Bölgesinin örnek Sivil Toplum Kuruluşlarından biri haline getirdi. Tarihi EGİAD’ tan daha eski, üye sayıları daha fazla olan STK’lar  bile EGİAD’ı izler, örnek alır hale geldi.

EGİAD çok doğru bir yapılanma içinde  geleceğinde  tecrübe, birikim, bilgi bakımından müthiş bir kaynak haline gelecek olan Danışma Kurulu’nu kurduğunda, bu kurulun ilk başkanı da, Enerji Bakanlığı, TOBB Genel Başkanlığı yapmış,  EBSO  Yönetim Kurulu Başkanı, değerli ağabeyimiz, rahmetli Ersin Faralyalı oldu.

Bu makam, daha sonra tüm EGİAD tarihi içinde, çok değerli insanları ağırladı. İkinci Danışma Kurulu Başkanımız, değerli büyüğümüz Sanayi Odamızın duayeni, hepimizin örnek aldığı rahmetli Şinasi Ertan’dı.

Üçüncü Danışma Kurulu Başkanı da yine Sanayi Odası Başkanlığı yapmış, bir ok kurumda kendisi ile halef ve selef olduğum, Sayın Uğur Yüce idi.

Gayet iyi hatırlıyorum;  EBSO’da Meclis Başkanı olduğum dönemdi.  EGİAD’da ise sevgili Ziya Beşe kardeşimin başkanlık döneminin sonuydu. Yeni bir Danışma Kurulu Başkanı seçilecekti. O anlardaki duygularımın sıcaklığını şimdi bile hissediyorum.  İçimden “ beni unutmasalar bari” diyordum. Çünkü kendimi o misyonun devamı olarak görüyordum. Diğer yandan ise, eğer EGİAD Danışma Kurulu Başkanı olursam, o görevin çocuklarıma, torunlarıma bırakacağım en değerli miraslardan biri olacağına inanıyordum.

Bu samimi duygularım karşılık gördü ki, Ziya Başkan bana bu görevi teklif ederek beni onurlandırdı. Hemen ardından EGİAD Başkanlığı’na gelen Fatih Dalan kardeşim ile iki yıllığına çıktığımız bu görev yolculuğu, camiamızın talebi ve güveni doğrultusunda dört yıl sürdü.

O dönemi düşündüğümde, çok dinamik, arzulu, yaratıcı bir çalışma grubu ile verimli bir dönem geçirerek, güzel çalışmalara imza attığımızı görüyorum. Bugünkü modern çalışma ofisimizin derneğimize kazandırılması, Urla’da açılan o güzel okul gibi iz bırakan, fark yaratan hizmetler gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen her hizmet, toplum tarafından EGİAD’a duyulan sevgi ve saygı duygularını  artırdı. İşte o  dönemde EGİAD’ın  gerçek bir tutkunu olduğumu söylemek asla abartı olmayacaktır.

Sevgili Fatih Dalan’ın başkanlığından sonra değerli kardeşim Cemal Elmasoğlu’nun görev dönemi başladı. Cemal Başkan ve arkadaşları ile de çok keyifli, çok verimli iki yıl daha çalıştık. O dönemde de ses getiren, çizgi değiştiren hizmetler üretildi.

Beni tanıyanlar bilir, ben yaptığım görevleri tadında ve zamanında bırakmayı seven bir kişiyim. Geçmişte yaptığım görevlerimi sonlandırdığım zamanlara bakanlar, bu husustaki prensibimi ve titizliğimi gayet iyi hatırlarlar.  Ancak şunu itiraf etmeliyim ki, Danışma Kurulu Başkanlığı görevimin bu denli uzamasından çok mutlu olmuştum. Bu güzel camiada gençlerle birlikte üretmek, İzmir’e , Ege’ye ve Türkiye’ye mesajlar vererek, bir şey katabilmek çok keyifliydi. Hani altı yıl yaptığım bu görevi “on yıl daha yap “ deseler, sanırım “hayır” demezdim.

Kurulduğu günden bugüne bu memleketin, bu ülkenin neye ihtiyacı var ise, nerede eksik var ise, EGİAD her boşluğu doldurmak için,  fikirler, projeler üretmenin samimi bir gayreti içinde oldu.

EGİAD’ta görev yapan herkes, EGİAD’lı olmayı en öne koyarak, derneğe samimi duygular ile katkı sundular,  hizmetler verdiler. Üyeleri ile yaratılan sinerji, pek çok alanda ürüne, yatırıma, hizmete dönüştü. Ülkemizin her daim temel ihtiyaçları olan üretmek ve istihdam yaratmak, ihracat  hususunda özveri ve titizlikle çalışıldı. EGİAD yaptığı her işi en iyi şekilde yapmayı, attığı her adımda lider bir STK olmayı başardı.

Bugün de sevgili Mustafa Aslan başkan aynı başarıyı sürdürerek görevini tamamlama sürecinin haklı  gururunu taşıyor.

EGİAD ülkenin ve dünyanın değişen ve gelişen şartlarına çok çabuk uyum sağlayarak, çalışma alanlarını yeni durumlara göre düzenleyebildi. Bu nedenle geçen zaman EGİAD’ın yıpranmasını değil, yenilenmesini ve gelişmesini sağladı.

30 yılın ardından EGİAD’a şöyle bir bakıp, dünden bugüne değerlendirdiğimde ilk söyleyeceğim şey : “EGİAD bizim gururumuzdur” olacaktır.

Tüm bu resme baktığımızda, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundaki temel ilkelerden, Atatürk düşünce ve sevgisinden asla ödün vermeden, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olmanın tüm gereklerine sahip çıkan ve taviz vermeden savunan bir yapı görmekten çok mutlu ve gururluyuz.

Geçmişimize ve geleceği şekillendirecek olan vazgeçilmez ilkelerimiz, EGİAD’ın geleceğinin de 30. yıla vardığımız bugünde olduğu gibi başarılı, üretken, lider ve saygın bir çizgide olmasını sağlayacaktır. Bu güveni içimizde hissediyoruz.

30 yılın sonunda hiç yaşlanmamış ve yaşlanmayacak bir genç görüyoruz.

Çok yaşa  EGİAD !!!

Kemal Çolakoğlu

2002 – 2008 Dönemi Danışma Kurulu Başkanı