Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu Toplantısı kapsamında EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer tarafından EGİAD’ın “İzmir Girişimcilik Araştırma Raporu” sunumu gerçekleştirildi.

Araştırma raporunun içeriği ve kapsamı hakkında bilgi veren Yelkenbiçer, İzmir’de farklı demografik yapıda 1012 kişiyle yapılan anket çalışması ve birebir görüşmeler sonucu ortaya çıkan iş kurma, kurduğu işi sürdürme, iş kurmanın zorluğu, pandemi etkisi, girişimci olmanın nedenleri, girişimcinin finansmana erişimi, girişimlerin başarı oranları gibi sonuçların detaylarını paylaştı. Raporda ayrıca İzmir’in girişimciye sunduğu fırsatlar, dijitalleşme, İzmir’in girişimcilik profilinin GEM Türkiye raporu ile karşılaştırılmasında öne çıkan başlıkları sundu. Raporun öneriler kısmında ise İzmir’de ihtiyaç girişimciliğinin değil fırsat girişimciliğinin hedeflenmesi gerektiğini vurgulayan Alp Avni Yelkenbiçer, İzmir’de bir girişim sermayesi fonu kurularak sadece girişimciyi şehirde tutmak değil, aynı zamanda farklı şehir ve farklı ülkelerden girişimcilerin şehre gelmesi açısından da önemli olacağını belirtti. Melek Yatırımcı havuzunun genişlemesinin önemini belirterek, bunun yanısıra kurum içi girişimciliğin, kurumsal firmaların girişimci dostu olabilmesinin sağlanmasının da İzmir’in girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesinde önemli rol oynayacağını ifade etti. Son olarak kamu ve belediye ihalelerinde özellikle startuplara yer verilmesinin girişimcilik teşvikleri kapsamında ele alınabileceğini belirtti.

EGİAD Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer’in raporun sonuçları hakkında sunumu sonrası İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu üyeleri tarafından İzmir’de girişimciliğin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi konusunda öneriler paylaşıldı. Konuyla ilgili söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, belediye olarak girişimciliğe önem verdiklerini ve belediyenin aynı zamanda girişimciliğin alıcısı olduğunu hatırlatarak, hizmet alıcısı olarak belediye hizmet ağının genişlemesi, dijitalleşme ve teknolojiyi kullanma konusunda girişimcilerden faydalanması gerektiğini vurguladı. Bu kapsamda işbirliğine açık olduklarını dile getirdi.

Kategoriler: 17. Dönem