Program kapsamında 26 liseli girişimci ekip başvuru gerçekleştirmiş olup, ön elemeyi geçen 10 ekip ise, 28 Şubat’ta EGİAD Dernek Merkezi’nde düzenlenen Türkiye elemesine katılım gösterdi. Diamond Challenge İzmir, Türkiye 2022 Final Günü başlığı altında gerçekleşen final etkinliğinde, 10 ekipten birinci gelen ekip; Sustainery oldu. İzmir Türk Koleji okulundan Sustainery ekip adı ile katılım gösteren ve Elif Sütlü, Diclesu Demir isimli öğrencilerden oluşan grup 21 – 23 Nisan’da ABD’de Diamond Challenge Summit etkinliğinde Türkiye’yi temsil ederek global sahnede büyük ödül havuzu olan 100.000$ için yarışmaya hak kazandı. 50’ye yakın öğrencinin katılım gösterdiği etkinlikte jüri ise, EGİAD Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, EGİAD Girişimcilik ve İnovasyon Komisyonu Başkanı Cem Elmasoğlu, JCI İzmir Başkanı Açelya Baç, IZQ Girişimcilik Merkezi Direktörü Tuğba Kesen Umar isimlerinden oluştu.

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, “EGİAD olarak biz lise çağından, üniversitesi yaşantısına, tohum yatırımdan, olgun girişimciye kadar her türlü destek mekanizması ile girişimcilerin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Diamond Challenge Programı’nı, ülkemiz adına İzmir’de üçüncü kez düzenlemekten dolayı çok mutlu ve gurur doluyuz.” dedi.

Etkinlik kapsamında düzenlenen “İlham Veren Girişimci Oturumu”nda ise, İzmirli girişim Pulpo AR Kurucu Ortağı Buğrahan Bayat; girişimci olma, girişimlerini kurma süreçlerini, Pulpo AR girişimin hikayesi ve yeni girişimci adaylarına ipucu niteliğinde olan tecrübelerini katılımcılar ile paylaştı.

Birinci Ekip: Sustainery
İkinci Ekip: Tefnut
Üçüncü Ekip: Traffic Free