Diamond Challenge, liseler arası girişimcilik programı, Türkiye’de ikinci kez EGİAD – Ege Genç İş İnsanları Derneği partnerliğinde 22 Şubat’ta online olarak gerçekleşti.

Ön elemeyi geçen 5 girişimci ekibin katıldığı final günü etkinliğine, İstanbul’dan Hisar Okulları ve Ted Koleji, Iğdır’dan Özel Hazar Anadolu Lisesi, Mısır Alsalam’dan Qena STEM School ve yine Mısır İskenderiye’den Stem Alex School kalarak katılım gösterdi. Finalin jüri üyeliğinde; Mustafa Aslan (EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı), Aydın Buğra İlter (EGİFED Yönetim Kurulu Başkanı), Neşe Gök (İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı), Zeynep Öner (TOBB İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu – İcra Komitesi Başkan Yardımcısı) yer aldı.

2021 İzmir Finali birincisi İstanbul Hisar Okulları’ndan Ergo projesiyle Demir Alp, Melis Asiyo, Selin Dönmez, Serra Çelik, Okan Uzelli liseli gençler oldu. Gradyan diyet değişikliği yoluyla karbon emisyonunuzu azaltan, sürdürülebilir beslenme alışkanlıkları geliştiren sanal diyetisyen rehberi uygulaması olan proje, ABD’de 11 – 16 Nisan tarihleri arasında, Virtual Diamond Challenge Summit etkinliğinde global sahnede 100.000$ ödül havuzu için yarışacak.

EGİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Alp Avni Yelkenbiçer, Ege Genç İş İnsanları Derneği olarak 2011 yılından bu yana girişimcilik konusunu gündemde tuttuklarına dikkat çekti.

Diamond Challenge 2021 hakkında bilgilendirme yapan EGİAD Melekleri İcra Kurulu Başkan Vekili Özgür Kılınçlar da geçtiğimiz sene sadece İzmirli okullar ile yapılan bu yarışmanın bu yıl hem tüm Türkiye’den hem de yurtdışından katılımcı aldığını söyledi.

Etkinlik kapsamında düzenlenen “İlham Veren Girişimciler Oturumu”nda ise Pepapp Kurucu Ortağı Berke Uygun girişimcilik hikayesini aktardı. Konsolos olma hayallerinden, regl takvimi uygulaması girişimine kadar nasıl başardığını paylaşan Uygun, bu yolculuğunda girişimciliğe ilk adım atmasından networkünde bulunan kişilerin etkisine kadar çeşitli tavsiyelerde bulundu. Uygun, özellikle de gençlerin kariyer hedeflerinde girişimciliğe de yer vermeleri gerektiğinin altını çizdi.

Birinci Ekip: Ergo
İkinci Ekip: Eventlist
Üçüncü Ekip: D Chair