“Ege Genç İşadamları Derneği, 22-23 Mayıs tarihlerinde Yönetim Kurulu Başkanı Temel Aycan Şen başkanlığında,Yönetim Kurulu ve üyelerden oluşan 50 kişilik bir heyet ile Ankara’da çeşitli ziyaret ve görüşmeler gerçekleştirdi.Birinci gün temaslarında ilk olarak MHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Oktay Vural’ı makamında ziyaret eden EGİAD üyeleri güncel politik ve ekonomik gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulundu. EGİAD Heyeti’nin ikinci durağı TBMM Başkan Vekili Güldal Mumcu oldu. Toplantıda İzmir’in gündemi ve EXPO 2020 adaylığı ile ilgili yapılan çalışmalar görüşüldü.Daha sonra TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından kabul edilen EGİAD Üyeleri EGİAD Hukuk Komisyonu tarafından hazırlanan Anayasa taslağını Meclis Başkanı Çiçek’e sundular. İzmir’in EXPO 2020 adaylığı ile ilgili çalışmalarda destek isteyen genç işadamları, Anayasa çalışmaları, tutuklu vekiller gibi siyaset gündemindeki konular ile ilgili görüştüler.
Öğle yemeğinde Mecliste milletvekilleri ile biraraya gelen ve öğleden sonra CHP Meclis Grup Toplantısı’na katılan EGİAD Heyeti ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kabul edildi. Kabulde İzmir, yerel yönetimler, EXPO 2020 ve diğer güncel konularda görüş alışverişinde bulunuldu. Heyet üyeleri akşam da siyasi partilerin üst düzey yöneticileri , İzmir ve Ege milletvekileri ve basın mensupları ile Ankara Hilton Oteli’nde EGİAD tarafından düzenlenen bir kokteylde biraraya geldiler. Kültür ve Turizm Bakanı ve İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay’ın da katıldığı kokteylde EGİAD Başkanı Temel Aycan Şen tarafından başta EXPO 2020, spor, kentsel dönüşüm, ulaşım, liman, Kemeraltı, kruvaziyer turizmi, Vadeli İşlemler Borsası, tarım ve deprem olmak üzere İzmir’in gündemindeki çeşitli projelere ilişkin görüş ve beklentileri içeren bir sunum gerçekleştirildi. Milletvekillerine ayrıca EGİAD’ın yeni Anayasa konusundaki görüş ve önerilerini içeren bir rapor ile İzmir’in önemli sorunlarına yönelik hazırlanan bilgi dosyaları sunuldu.
Başkent temaslarının ikinci gününde Ankara Genç İşadamları Derneği’ni ziyaret eden EGİAD Üyeleri çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiler. EGİAD üyeleri daha sonra topluca Anıtkabir’e çıkarak Ata’nın huzurunda saygı duruşunda bulundular. EGİAD Başkanı Temel Aycan Şen Anıtkabir özel defterine EGİAD üyelerinin mesajını yazarak imzaladı.EGİAD Üyeleri son olarak AKP Grup Başkan Vekili Mahir Ünal’ı makamında ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldılar ve gündemdeki konular ile ilgili görüş alışverişinde bulundular.
Ankara programını değerlendiren EGİAD Başkanı Temel Aycan Şen “”İzmirli milletvekillerini seçim öncesi derneğimizde ağırlamıştık. Ankara’da bir nevi iade-i ziyaret gerçekleştirdik. İzmir’in ve işdünyasının sorunlarını dile getirme fırsatı bulduk. EXPO 2020 için vekillerden destek istedik. EGİAD Hukuk Komisyonumuz tarafından yapılan yeni Anayasa taslağı çalışmamızı Meclis Başkanımıza ve vekillerimize sunduk. Çok verimli bir gezi oldu. İzmir’in kentsel dönüşüm, ulaşım, liman, Kemeraltı, kruvaziyer turizmi, Vadeli İşlemler Borsası, tarım ve deprem gibi en önemli gündem konularını dile getirme fırsatı bulduk.”” diye konuştu.”

Kategoriler: 11. Dönem